Norseman extrem triatlon

Dnes odjíždím s Honzou na opravdu extrémního ironmana v Norsku, startuje se v sobotu v 5.00 ráno. Třetího do party dělá Honzův starší brácha Luboš, který bude mít  kromě šoféra hlavní úkol doprovázet ho posledních 10 km při maratonu do cíle (převýšení cca 1200 m v horském terénu) a zpět do civilizace. Z Čechů letos startuje ještě jeden borec z Třince, jinak startují většínou jen Norové. Účastníci na tento závod se z přihlášených losují.
Předpověď počasí moc příznivá není, 13 až 19st a stálý drobný déšť, bude to tedy hodně tvrdé, držte nám palce.

Vložil/a Kervitcer Jan st., Út, 02.08.2011 - 14:53
Kervitcer Jan st. Says:
Pá, 12.08.2011 - 21:11

Honzův článek o Norsemanovi

Po, 08.08.2011 - 20:56

Moje reportáž ze závodu

Už jsme z Norska doma, bylo to mimořádně náročné, pro Honzu určitě nejtěžší zkouška v jeho sportovní kariéře, kterou dle jeho vyjádření mu stačí absolvovat 1 x za život. Startovalo nakonec 249 závodníků z 29 států, z toho 2 z ČR, až na vrchol bylo puštěno jen prvních 169 závodníků..
Jednalo se o závod, kde byl nutný doprovodný tým s autem, jinak by závodník nemohl v závodě startovat, to už samo hovoří o náročnosti závodu, který byl jednosměrný se dvěma různými depy a cílem na nejvyšší hoře okolí.
Podmínky v den závodu byly navíc skutečně extrémní, posuďte sami.
Brzo ráno bylo u fordu sice celkem teplo okolo 16 st, zataženo a jen mírný vítr, ale přesně v době startu se hustě rozpršelo a snížila se viditelnost, která téměř znemožňovala orientaci plavců ve vodě.
Velmi studená voda ve fjordu donutila pořadatele  k posunutí plavání o 20 km dále od ústí ledovcových řek (tam byla voda jen 11 st), což znamenalo prodloužení kola na 200 km. Startovalo se ráno v 5.05 - závodníci byli ale v ledové vodě (cca 15 st) už od 4.50 (ke startu museli uplavat asi 200 m od trajektu) a na trajektu v neoprenéch byli dokonce už od 03.00.
Důsledkem těchto podmínek byly výsledky plavání velmi slabé (pouze 2 pod hodinu) a 26 závodníku muselo být dokonce z plavání staženo pro příliš silné vlny (a také překročení časového limitu 2:30 hod), mezi nimi bohužel i druhý Čech - Ciencala z Třince.
Honzův plavecký výkon byl za těchto podmínek výborný, 152 místo jsem vůbec nečekal.
Zhruba v 6.00 sice přestalo pršet, ale těsně po 7.00 se spustil další hustý liják, který s menšími přestávkami trval téměř 3 hod, navíc na prvním, vrcholu Duranot na 50 km v nadmořské výšce 1234 m byla teplota jen 9 st, naštěstí ale nefoukal vítr, který byl předchozí 2 dny velmi silný proti směru cyklistiky.
Po 11 hod se počasí na náhorní planině začalo pomalu lepšit, vysvitlo sluníčko a  odpoledne už bylo přímo nádherně, azuro a ve 2.depu na konci cyklistiky v nadmořské výšce 200 m bylo až 23 st.
Cyklistika dlouhá 200 km s celkem 5 vrcholy (nejtěžší byl ten poslední na 160.km) byla tedy mimořádně náročná, časy odpovídají  profilu tratě.
Honzův výkon byl opět výborný, ve sjezdem hodně riskoval  a posunul se již na 119. místo.
Hlavním naším cílem bylo závod dokončit, proto měl Honza obě depa velmi dlouhá (10:21 a 8:29) což se určitě vyplatilo.
Běh je zvláštní kapitolou, prvních 25 km téměř rovina a posledních 17,2 km převýšení 1650 m, z toho bylo nejdříve 12,7 silnicí až do sedla ve výšce 1130 m a posledních 4,5 km velmi těžký kamenitý terén  s převýšením 700 m.
Na tento závěřečný výstup musel mít každý závodník s sebou batoh s předepsaným obsahem a stejně tento batoh měl i jeho povinný doprovod, jinak by závodník nebyl na tento závěrečný úsek vůbec puštěn.
Bylo ale obrovské štěstí, že podmínky byly výborné, jasno a bezvětří, v sedle 12 až 13 st a nahoře okolo 5 st.
Časy maratonského běhu odpovídají profilu, nikdo neběžel ani pod 4:10 a i ti nejlepší část jen šli.
Honza běžel opět výborně, půlmaraton ještě okolo 1:58, potom mu ale již došly síly, žaludek odmítal jídlo a závěr byl pro něj hodně krutý. Po 25. km byl ale již povolen doprovod, já jsem jsem s Honzou šel od 27 do 37,5 - zhruba v tempu 10-12 min/km a poslední 2 km pod sedlem na rovnějším úselu jsme i běželi v tempu 7:00-6:00/km. To už Honza překonal nejtěžší krizi (po čokoládovém gelu od pořadatelů) a bylo vidět, že už to zvládne. Poslední úsek si ho už převzal Luboš a zvládli spolu tuto nejtěžší pasáž za 1:20 hod, na vrcholu tedy byli ve 20:31 - znamenalo to maratonský čas 5:51:33 a celkové 116. místo v čase 15:26:32.
Honzu jako závodníka svezla dolů asi 3 km pod sedlo podzemní lanovka, Luboš se ale musel dostat stejnou cestou zpět, kde byl asi ve 22.10 těsně před setměním. Po vyzvednutí Honzy o 2 km doleji (už nám šel naproti) jsme zajeli do kempu (ten byl na 22. km trati maratonu), kde jsme si uvařili trochu těstovin, osprchovali se  a šli v cca  0.00 konečně spát.
V neděli dopoledne už čekalo Honzu pouze ceněné finišérské tričko a  vyrazili jsme na 23 hod cestu domů na které se tradičně střídal hustý déšť se sluníčkem a silným větrem jak je na severu zvykem.

Pavel Bartolomejev Says:
St, 10.08.2011 - 11:30

Gratulace

Zdar Honzo,

no gratuluju, neverim, ze nepujdes za rok zas:) Vysledek je skvely, nikdy nepochopim, jak se tohle da absolvovat, natoz v tomhle case. Tesim se na osobni povypraveni. Nebude pod Tvou uroven jit se mnou jeste na kolo??

peca Says:
So, 06.08.2011 - 22:30

Gratuluji Honzovi k úspěšnému zvládnutí závodu. Muselo to být extrémě náročný. Tady jsou online výsledky http://www.nxtri.com/nxtri_live